|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Applicable Crowd: | Adult |
| Weight Range: | 5kg-180kg |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


| Model No.: | B08C Popular Household 180kg Tempered Glass Electronic Digital Body Weight Bathroom Scale |
| Materials: | ABS+Tempered glass Popular Household 180kg Tempered Glass Electronic Digital Body Weight Bathroom Scale |
| Capacity: | 180kg/396lbs D=0.1kg/0.2lb |
| Indicator: | 4 digits in LCD display Popular Household 180kg Tempered Glass Electronic Digital Body Weight Bathroom Scale |
| Function: | 1)Automatic zero resetting 2)Turn off after 8 seconds 3)Overload and low battery indicator |
| Power source: | 1 * CR2032 Li-ion battery |
| Color: | transparency or OEM |
| Unit: | kg,lb |
| Product size: | 28X28X3CM |
| LCD size: | 60X25mm |
| Packing: | color box with Bubble bag |
| CTN MEAS: | 56x33x33.5cm /10 PCS |
| N.M.: | 18KG/17KG |
| Certificate: | CE, RoHS |




